Hon- és vallásismereti tábor – 2019.11.13-17.

Az EFOP – 1.5.3-16-2017-00079 hon – és vallásismereti táborát 2019.11.13-17. között rendeztük meg a Ceferino Házzal együttműködve. Fő témánk hagyományaink, szokásaink megismertetése a gyerekekkel, palóc értékek őrzése, a vallás beépítése a mindennapokba, helyi egyházi közösségek bemutatása, valamint a közösségformálás.

Első napon, meglátogattuk a település egyik nevezetességét, a Mikszáth- emlékházat. Itt a tárlatvezetö segítségével megismerhették híres írónk életét. Mikszáth Kálmán műveiben sokszor jelentek meg palóc karakterek, a vidék jellegzetességei. Az emlékház tanúskodik a XIX. századi életstílusról is, a bútorok, használati tárgyak érintetlenül kerültek bemutatásra. Mikor visszaérkeztünk a táborba, szabadidős tevékenységgel töltöttük a délután hátralévő részét. Ezután következett a vacsora. A csoport, mivel szinte minden tagja rendszeresen hittan órán vesz részt, minden étkezés előtt imádkoznak. Vacsora után egy Én vagyok a világon elnevezésű csapatépítő játékot játszottunk.

Második nap délelőttjén, a jó időjárást kihasználva kirándulni indultunk a közeli erdőbe. Megfigyelhettük a táj jellegzetességeit, élővilágát.

A túra során ismertettük a táborozókkal a jellegzetes növényeket és állatokat, valamint á térségre jellemző tájhasznosítási technikákat, erdőgazdálkodást. Délutáni programunk vezetett beszélgetés volt, játékos feladatokkal. Témánk a nemzeti ételeink, hagyományaink, népszokásaink voltak. A magyar gasztronómia jellegzetességein túl szóba kerültek a néphagyományok, amelyek kezdenek kikopni a mindennapokból, ezért fontos, hogy a gyermekekben erősítsük a hagyományőrzés fontosságát. Arról is beszéltünk, hogy minden családban másak a karácsonyi asztalra kerülő ételek, a karácsonyfa díszítés szokásai.

A harmadik napot Drégelypalánkon töltöttük. A Szondi Kiállítótérben megismerhettük Drégely várának történetét. A modem, multimédiás eszközökkel felszerelt épületben először két kisfilmet nézhettünk meg. Az első a vár történetéről szólt, a második pedig Szondiról, és apródjairól. A térségben a vár története, valamint a vitézek hőstettei máig fontosak a helyieknek, feladatuknak tekintik megóvni és terjeszteni emléküket. A délelőtt további részét az udvaron töltöttük, olyan játékokat lehetett kipróbálni, amelyek remek másai voltak a XVI. századiaknak, így a gyerekek megtapasztalhatták, milyen volt az akkori élet, illetve felmérhették a különbséget az akkori és mostani fiatalok szokásai között. Ezt a gondolatot erősítette a táj szoba is, ahol hagyományos palóc használati tárgyakat, ruhákat mutattak be.
Ezután ellátogattunk a falu templomába. A templom dolgozója, a helyi sekrestyés bemutatta a különböző tárgyakat, mesélt az épület történetéről. Elmondta, hogyan készülnek a hétvégé: tartandó Szent Erzsébet ünnepre. A drégelypalánki egyházközösség az egyik legaktívabb a környéken, nagy hangsúlyt fektetnek a fiatalok hitének erősítésére. A templom bejárása után visszatértünk a Kiállítótérbe, ahol az átrendezett vetítőteremben vezetett foglalkozáson vettünk részt. A gyerekek különböző szerepekben próbálhatták ki magukat, aki már szerepelt, az kézműves foglalkozáson vehetett részt. Ezután visszautaztunk a táborba. Vacsora után néptánc oktató érkezett a gyerekekhez. A táborozok nagy része haladó néptáncosnak számított. Iskolájukban fontos a hagyományok őrzése, melynek egyik legnépszerűbb formája a néptánc. Előnye, hogy egyrészt a közösség is formálódik a közös tánc alkalmával, másrészt ilyen felszabadult légkörben könnyen tanulnak a gyerekek.

Negyedik napon Ipolytamócra kirándultunk. Az Ipolytamóci Ősmaradványok T ermészet védelmi Terület világhírű őslénytani lelőhely, egy 20 millió évvel ezelőtti vulkáni katasztrófa során betemetett „ősvilági Pompeii”. A délelőtt folyamán a geológiai ösvényen mentünk végig, a csoport korosztályának megfelelő vezetéssel. Láthattunk cápafogakat, fosszíliákat, megkövesedett fákat. Itt található a világ legnagyobb ismert kövesedett fenyőféléjét, amit szintén megtekinthettünk a vezetés során. A túra vége egy épületbe vezetett, ahol 17 millió éves lábnyomokat láthattunk, amik a vulkánkitörés következtében maradhattak fent. Továbbá megtekinthettünk egy kisfilmet, amely bemutatja azokat az őslényeket, amelyekhez ezek a lábnyomok tartoztak.

A vetítőteremben 4D filmmel kaptunk betekintést a miocén világba, majd egy kiállításon vettünk részt, amely bemutatta, hogyan alakult a terület története, fejlődése. Ipolytamóc a gyerekek számára is érdekes módon mutatja be a térség értékes természeti kincseit, biztos alapot adva a későbbi fejlődésnek.

Délután a táborozok ellátogattak a helyi templomba, ahol a gondnok mesélt nekik a templom történetéről. A település temploma kicsi, hiszen nem sokan élnek a településen. Ez nehézséget okoz a helyi egyházközösségnek is, ezért összefogtak a környező településekkel, ami lehetőséget nyújt nekik az aktívabb egyházi életre. Fontos számukra a vallás és az egyház megismertetése a gyerekekkel. Ott maradtak a szentmisén is, ahol ajándékba kaptak két felszentelt kenyeret, Szent Erzsébet nap alkalmából. Ezt a vacsoránál közösen fogyasztottuk el. Vacsora után helytörténeti előadás következett. Előadónk, egy helyi történész mesélt a gyerekeknek a környék múltjáról, helyi szokásokról, palóc életmódról. Az interaktív előadás erősítette a gyermekekben azt az érzetet, hogy hagyományainkat ápolni kell, mert gyökereink nagyban meghatározzák identitástudatunkat, ehhez pedig hozzá tartozik a térség jellegzetes szokásainak megőrzése.

Ötödik napon a templomkertben Kincskeresést játszottunk, ami által jobban felfedezhették a parkot, ahol Mauks Ilona síremlékét, és egy antik Mária szobrot is megtaláltak. A tábor alatt a gyerekek megismerték a térség kultúráját, történelmi emlékeit, a palócok mindennapjait. Értékes tudáshoz jutottak nem csak honismeret’ hanem vallásismeret terén is. Megismerhették a helyi egyházközösségek működését, templomait, illetve tájékoztatást kaptak a közelgő egyházi programokról is. Ezáltal közelebb került hozzájuk a vallás, könnyebben beépíthetik mindennapjaikba.

Betűméret
Kontraszt beállítása